Ubikace

Ubikace pro osmáky musí být prostorná s dostatkem větví na šplhání a ohlodávání. Milují písečné koupele.

Pokud si na netu do vyhledávače zadáte "ubikace pro osmáky", zobrazí se vám nepřeberné množství a nápadů, jak na to, takže je zbytečné cokoliv opakovat. Tyto stránky jsou ze života NAŠICH osmáčků, takže, něco z historie ubikací u NÁS :

Klec/ubikace, jak šel čas ...........

Naše první klec: Osmák degu 70 chrom 71x40x78cm, modrá,  pro dvě holky, osmačky. Rošt jsem vyndala, špatně se osmáčkům po roštu chodí. 

Jenže jak holky rostly, začínala jsem být nervózní, že se jednou vrátím domů z práce či víkendu a holky si prokoušou díru ve dnu. Sice si dna nevšímaly, ale mě noci nedaly spát .............. co kdyby jen přece .......... jednou ............ a tak jsem jim na dno klece dala pletivo. 

 

                        

Jenže, jedno čistění, druhé čistění ............... občas popíchané ruce od pletiva, které trčelo venku, tak jsem jej začala přetahovat folií, jenže, většinou podestýlám hoblinani, které spolu se senem byly zadupané v tom pletivu tak, že to ani nešlo vyklepat a já se u čištění vztekala :-).

Takže přišla další fáze, kdy jsem hledala na webu, co s tím, a hledala klece s plechovým dnem, ale žádné nenacházela. Až po čase jsem našla pána, který vyrábí trusníky do klecí pro činčily.  Poměřila jsem si dno, dole, v místě, kde je takový ten rantlík a zeptala se, zda by mi vyrobil dno, dle mých rozměrů a potřebné výšky, zeptala se na cenu. P. Vojtěch Káňa mi odepsal, že to není problém a bylo to. Ceny, dle mého přijatelné :-), a bylo. Po zaplacení částky, dle výpočtu dna dle rozměrů a pošty, úhrada předem, mi dna přišly.  :-)


 

Já byla spokojená, osmáci také, a takto vybavila některé klece. Dno vysypu, omyji a do sucha vytřu. Možná časem zrezivý, protože do jednoho rohu chodí čůrat, samozřejmě po poličkách a všude možně také, s tím počítám, ale určitě to nebude hned, dno vždy do vyčistění do sucha vytřu. 

Pak jsme si jednu ubikaci vyrobili sami, 150 cm vysokou: 

Jenže .............. bohužel, po čase byla některá dřeva, která ubikaci spojovala, neskutečně počůraná. Výměna by znamenala celou klec rozložit, a vyměnit. Což o to, to by se dalo, ale jak jsem dále zjistila, Barunka byla těhotná. A co čert nechtěl, porodila v nejvyším bodě klece, nahoře v tom průsvitném boxu. A co teď dále ? Pokud miminka, až vylezou, spadnou, jiště to nepřežijí. 

A hledala klece dále, až jsem narazila na web, kde již mají klece s plechovým dnem a klec zakoupili. Rozměry : š x hl x v (mm): 750 x 440 x 600

Takže cca 3-4 dny po porodu, kdy bylo vidět, že už se miminka snaží box přelézt, jsme maminku osmačku i s její spolubydlící a miminkami přendali dočasně sem.

 

A bylo to akorát, hned druhý den po přemístění miminka box přelezli a již si to štrádovali po dně klece. Maminky pouštíme ven se proběhnout. 

Pak nám přibyli  do chovu ještě další osmáčci, a mi ještě dokoupili klec, rozměry : š x hl x v (mm): 750 x 440 x 900, také již s plechovým dnem.

 

Dna se krásně čistí, po vysypání je dám do vany a osprchuji vařící vodou, vytřu a podestelu :-)

Jednu původní klec, tu 150 cm vysokou,  odvezli na chalupu, nebyla vhodná na to ji přepažit a udělat z ní dvě ubikace, a vyrobili další dvě ubikace, kde jsem opět poprosila p. Vojtěcha Káňu o dna.

 

Ubikace plně otevřeme, dna vyndáme a vyčistíme.

Ubikace/klece máme u okna, rádi se sluní, takže vždy část klece/ubikace je sluněná.

Ubikace/klece máme také u topení, až přijde zima, aby měli teplo. Na internetu jsem našla, "Osmákům vyhovuje pokojová teplota – asi kolem 20 stupňů."  Nevím úplně přesně, jakou mají mít pokojovou teplotu, ale zimě máme v noci i 22-23 stupňů, protože nám bytem vedou stoupačky, ubikace jsou vedle nich, a nikdy jsem nepozorovala, že by jim teplo vadilo .............

Našim osmákům změny nevadí, vždy cca po několika měsících se jim částečně výbava ubikací mění, a pořád dokola, vymýšlíme a vyrábíme nové věci, inspiraci hledám na internetu. 

U dřevěných věcí, poliček a hraček prostě musíte počítat s tím, že osmáčci jsou HLODAVCI a jejich zoubkům nic neunikne, a dále počítat s tím, že dřevěné věci si značkují močí.

I VY na internetu najdete spousty nápadů a obrázků .................. čím vším a jak můžete své klece pro vaše mazlíčky vybavit, aby se nenudili.